Pondělí, 17 června, 2024
novinky

Spotřebitelské výdaje v USA v září vzrostly o 0,6 %

Redakce doporučuje

Spotřebitelské výdaje v USA si v září solidně polepšily. Zčásti to však způsobil nárůst cen, jelikož inflace zůstává vysoká z důvodu nedostatku motorových vozidel a dalších zboží. A osobní příjmy se snížily více, než se předpokládalo.

Výdaje na osobní spotřebu v září stouply o 0,6% po revidovaných +1% (původně +0,8%) v srpnu, uvedlo americké ministerstvo obchodu. Ekonomové počítali s nárůstem jen o 0,5%.

Spotřebitelské výdaje jsou pozorně sledovaným ukazatelem, jelikož v USA na ně připadají více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Cenové tlaky zůstaly i během září silné a snížily kupní sílu spotřebitelů. Index výdajů na osobní spotřebu (PCE) bez započtení volatilních cen potravin a energií vzrostl o 0,2 % po +0,3 % v srpnu. V meziročním srovnání jaderný PCE vyskočil o 3,6%.

Jaderný PCE index je pro americkou centrální banku (Fed) preferovaným měřítkem inflace. Flexibilní inflační cíl Fedu je nastaven na úrovni 2 %. Očekává se, že měnový výbor Fedu (FOMC) na svém nejbližším zasedání v listopadu ohlásí začátek omezování programu nákupu dluhopisů.

Osobní příjmy v září klesly o 1% po zvýšení o 0,2% v srpnu, uvedlo ministerstvo obchodu. Ekonomové očekávali snížení jen o 0,2 %.

Hlavním důvodem překvapivě prudkého poklesu příjmů je snížení vládních sociálních dávek, podpory v nezaměstnanosti stejně jako ostatních příspěvků.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Outfity na doma, ve kterých se budete cítit nejen pohodlně

Jak trávíte tyto dny doma? Co si nejraději oblékáte? Který jste tým legíny či volné tepláky? Možná vám už...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img