Pátek, 28 dubna, 2023
novinky

Spotřebitelské výdaje v USA v září vzrostly o 0,6 %

Redakce doporučuje

Spotřebitelské výdaje v USA si v září solidně polepšily. Zčásti to však způsobil nárůst cen, jelikož inflace zůstává vysoká z důvodu nedostatku motorových vozidel a dalších zboží. A osobní příjmy se snížily více, než se předpokládalo.

Výdaje na osobní spotřebu v září stouply o 0,6% po revidovaných +1% (původně +0,8%) v srpnu, uvedlo americké ministerstvo obchodu. Ekonomové počítali s nárůstem jen o 0,5%.

Spotřebitelské výdaje jsou pozorně sledovaným ukazatelem, jelikož v USA na ně připadají více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Cenové tlaky zůstaly i během září silné a snížily kupní sílu spotřebitelů. Index výdajů na osobní spotřebu (PCE) bez započtení volatilních cen potravin a energií vzrostl o 0,2 % po +0,3 % v srpnu. V meziročním srovnání jaderný PCE vyskočil o 3,6%.

Jaderný PCE index je pro americkou centrální banku (Fed) preferovaným měřítkem inflace. Flexibilní inflační cíl Fedu je nastaven na úrovni 2 %. Očekává se, že měnový výbor Fedu (FOMC) na svém nejbližším zasedání v listopadu ohlásí začátek omezování programu nákupu dluhopisů.

Osobní příjmy v září klesly o 1% po zvýšení o 0,2% v srpnu, uvedlo ministerstvo obchodu. Ekonomové očekávali snížení jen o 0,2 %.

Hlavním důvodem překvapivě prudkého poklesu příjmů je snížení vládních sociálních dávek, podpory v nezaměstnanosti stejně jako ostatních příspěvků.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Platební terminály zdarma

Platební terminály tvoří důležitou součást každého moderního provozu. Jak fungují a jaké výhody vám mohou přinést? Co je platební terminál Platební...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img