Sobota, 29 dubna, 2023
novinky

Mají firemní školení o IT bezpečnosti smysl?

Redakce doporučuje

Věděli jste, že až 88 procent všech úniků dat je způsobeno chybou zaměstnance? Vyplývá to z výzkumu Stanfordské univerzity. Odpověď na otázku, zda mají firemní školení o IT bezpečnosti smysl, je tedy vcelku jasná – mají, protože pomůžou zamezit těmto chybám. Pokud totiž zaměstnanci neznají základy kybernetické bezpečnosti, budou je jen těžko dodržovat. Pojďme si přiblížit, proč přesně je důležité zaměstnance proškolit.

Kybernetická gramotnost

Odhalení interních firemních hrozeb může trvat roky, protože je těžké na ně přijít. Většina z nich ale pramení z nepozornosti a z nedostatku kybernetické gramotnosti. Častým příkladem je stažení škodlivého souboru, který do vnitřní firemní sítě vypustí a skrytě nainstaluje malware. Nebo používání nedostatečně silných opakujících se hesel a jejich ukládání do prohlížeče, nebo ještě hůř poznamenávání na papírky přilepené k monitoru. Zaměstnanci si v těchto případech mnohdy ani neuvědomují, že dělají něco špatně, proto jim kurz kybernetické bezpečnosti určitě pomůže. A abyste měli jistotu že všechna pravidla a doporučení zaměstnanci opravu dodržují, můžete si navíc pořídit DLP systém. Ten bezpečné chování uživatelů do jisté míry automaticky vynucuje.

Preventivní kroky

Vaši zaměstnanci se soustředí především na práci, kterou mají ve firmě na starost. Když čelí nekonečným seznamům úkolů a tlaku na to, aby věci dělali rychle, kognitivní zátěž způsobí, že jsou více nepozorní a náchylní k chybám. Jednoduchým preventivním krokem k zamezení bezpečnostních pochybení je tedy i nepřetěžování zaměstnanců. To samo o sobě samozřejmě nestačí, ale pomůže.

Bezpečnostní rizika při práci z domu

Pandemie s sebou přinesla trend práce z domova. A ta s sebou zase přinesla nové hrozby. O to větší je tedy potřeba bezpečnostního IT školení a osvěty právě pro zaměstnance na home office. Při práci z domu jsou totiž zpravidla na svém osobním počítači či notebooku, ale zároveň přihlášeni k firemním účtům. Je proto důležité, aby například používali připojení přes VPN, aby zálohovali data do cloudu a zároveň si z něj neukládali žádné citlivé informace na svůj disk a dbali na zabezpečení.

IT školení a firemní kultura

Být informovaný a součástí dění vytváří lepší pracovní kulturu a náladu. Méně počítačově zdatní jedinci se totiž mnohdy cítí „vhozeni do vody“, aniž by je někdo naučil plavat, a mohou se stydět to přiznat. Pokud je ale proškolíte a budete jim klást na srdce, že na kybernetické bezpečnosti ve vaší firmě opravdu záleží, budou si při dodržování bezpečnostních opatření vzájemně pomáhat a podporovat se.

Zaměstnanci pak také budou proaktivní při identifikaci podvodných e-mailových odkazů a jiných podezřelých aktivit. Pokud je dostatečně proškolíte, budou cítit větší odpovědnost za své online chování a budou pozornější. Někteří mimo to navíc ocení firemní iniciativu a možnost se naučit něco nového.

Sjednejte si kurz kybernetické bezpečnosti

Ze všech výše zmíněných důvodů vyplývá, že je firemní školení o IT bezpečnosti opravdu důležité a smysl rozhodně má. Jedná se o pouhých pár hodin výkladu, které vám můžou v budoucnu ušetřit mnoho trápení a zabránit ztrátám. Proto pověřte vašeho „ajťáka“, ať pro kolegy školení připraví. Pokud je ale stydlivý, nebo žádného nemáte, pozvěte do své firmy odborníky, kteří u vás školení provedou.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Platební terminály zdarma

Platební terminály tvoří důležitou součást každého moderního provozu. Jak fungují a jaké výhody vám mohou přinést? Co je platební terminál Platební...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img