Pátek, 12 dubna, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyPřišla digitální revoluce? Jak se mění finance a platby a co nás...

Přišla digitální revoluce? Jak se mění finance a platby a co nás čeká v budoucnu?

Neustále se mluví o tom, jak se svět sedmimílovými kroky posouvá kupředu a jak s příchodem koronavirové pandemie došlo k urychlení digitalizace a přechodu řady odvětví do online prostoru. Dnes už opravdu není pochyb o tom, že digitální revoluce tady je a ovlivňuje nás. Ovlivní nás však i v budoucnosti. Dotkne se nejen našich profesí, ale také běžných každodenních činností jako například placení. A právě na to, jak budeme v budoucnu platit, se pojďme společně podívat.

Co je to digitální revoluce

Někdo tomu říká „digitální revoluce“, někdo „digitální věk“ a jiný zase stručně a výstižně „digitalizace“. Vesměs mluvíme o jednom a tom samém, co s námi „žije“ už několik dlouhých let a přímo nás ovlivňuje. Toto označení se týká především posledních patnácti let, kdy digitalizace ovládla prakticky všechno kolem nás.

Původně pronikla hlavně do fotografických nebo filmových továren nejen v Hollywoodu. Digitální doba se však z osvětlených pláten dostala do běžného světa a každá země na ni reaguje trochu jinak. U nás zatím evidujeme hlavně postupné přecházení podniků různých odvětví do světa internetu. Po zvolení poslední vlády se dá ale očekávat, že přijde na řadu také právo žádat službu státu v digitální podobě, mít občanské průkazy v telefonu a další kroky.

Očekává se, že právě mobilní telefon bude doslova zahlcený vším tím, co do něj vložíme. Už nyní se zde ukrývají jízdenky na městskou hromadnou dopravu, veškeré klubové kartičky, ale samozřejmě i kreditní a debetní karty, díky nimž v obchodech nebo na sportovištích zaplatíme přiložením telefonu k platebnímu terminálu.

Pokud nás digitalizace zajímá především po stránce inovací, které se dotknou každodenní úhrady našich potřeb, nahlédněme i do budoucnosti, která je blíž, než si myslíme.

Hotovost zůstane součástí historie

Už nyní spoléháme na virtuální úložiště peněz. Platíme nejen kartami, ale také hodinkami a mobilním telefonem. A mnohdy k těmto krokům přistupujeme zcela okamžitě a automaticky, aniž bychom si ověřovali, zdali to je nebo není bezpečné.

Budoucnost nám podle všeho nabídne ale mnohem víc. Otázka bezpečnosti nás, podle mnoha zlých jazyků, stejně jako nyní trápit nebude. Otázka týkající se toho, co nás v budoucnu čeká a jaké způsoby placení budeme denně využívat, přináší řadu domněnek a spekulací.

Většina odborníků se ale shoduje na tom, že se ze světa prakticky vytratí hotovost. Zůstane součástí naší historie. Tuto domněnku potvrzuje fakt, že už dnes naše bankovnictví ovládáme digitálními kanály. Dominuje zejména kanál mobilní. Finanční instituce se snaží přizpůsobit veškerým změnám a právě zákazníci a jejich zvyky jsou pro ně stěžejní a zcela rozhodující.

Pokud se začne ztrácet zájem o tradiční bankovky a mince, především obchodníci neuvidí důvod, proč hotovost akceptovat. A tak stejně, jako ještě nedávno jsme obtížně hledali, kde můžeme platit kartou, budeme v budoucnu obtížně hledat místo, kde nám při placení přijmou hotovost.

Podle všeho lidstvo směřuje k bezhotovostní společnosti, i když jeto spíše výhled do opravdu velmi daleké budoucnosti. Zatím populace stárne a dokud zde budou žít jedinci, kteří si plastové kartičky nikdy nezřídili a už vůbec si je nehodlají nainstalovat do mobilního telefonu, hotovost mezi námi stále bude.

Hotovost rovná se soukromí

Hotovosti ostatně hraje do karet jedna skutečnost, která se však začíná stále více prolomovat a upozaďovat. Je jí fakt, že právě hotovost poskytuje soukromí. Žádná data, žádný cílený marketing, žádné evidované transakce říkající, kolik a za co jste kde utratili.

I když od touhy po soukromí lidé začínají upouštět právě díky rychlosti a jednoduchosti nakupování prostřednictvím karet a aplikací, stejně není vzdání se hotovosti snadným krokem. Stát se peněz nemůže vzdát tak snadno, i když by to znamenalo vyřešení problému s takzvanou šedou ekonomikou. A i kdyby došlo k rozhodnutí zbavit se hotovosti, přesto se realizace nějakou dobu potáhne.

V některých segmentech se změn už nedočkáme

Doba se digitalizuje, o tom není pochyb ani sporu. Spoléháme na virtuální úložiště, platíme kartami, telefonem, hodinkami a brzy jistě i mnoha jinými výrobky. I přesto, že technologií, kterými můžeme platit, přibývá, v některých segmentech už příliš mnoho změn neočekávejme.

Odborníci se shodují, že například platby na internetu jsou maximálně zefektivněné. Nebankovní půjčka může rychlostí několika minut pokrýt naházené zboží v košíku, aniž by došlo k ohrožení bezpečí vašich financí. Technologie jsou dnes velmi vyspělé a lidé to cítí a mají v ně důvěru.

Co může přijít, jsou nová řešení například mobilních peněženek. Kde může dojít ke zdokonalení, je anulování zdlouhavého zadávání kontaktních, fakturačních a doručovacích údajů.

Česko a technologie

Ať už je budoucnost jakákoli a ať už ji vynálezy těchto nebo příštích dní ovlivní jakkoli, už nyní můžeme směle a s čistým svědomím konstatovat, že Česká republika je po technologické stránce velice vyspělá. Dokonce jsme se na poli digitalizace dostali mezi lídry v porovnání s jinými evropskými zeměmi. U bezkontaktních plateb jsme doslova jedničkou v rámci celé Evropy (snad až na Skandinávii, kde se bezhotovostní placení posunulo na zcela jinou úroveň).

Závěrem si pojďme zmínit několik potvrzujících statistik. Kupříkladu přes 90 % bankovních služeb se sjednává ryze online. Klienti poskytovatelů úvěrů si prostřednictvím internetu a internetových formulářů sjednávají dokonce i hypotéky v řádech milionů.

Předchozí článek
Další článek

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper