Úterý, 18 června, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinanceJak zvládnout splácení úvěru během mateřské dovolené?

Jak zvládnout splácení úvěru během mateřské dovolené?

S každým novým přírůstkem přichází období, ve kterém se rodina musí spolehnout na omezenější finanční rozpočet. Přicházejí nové výdaje a snižují se příjmy, protože jeden z rodičů odchází na rodičovskou dovolenou. Rodiny se musí naučit své výdaje omezit, ale ne vždy je to možné. Jak zvládnout splácení úvěru v době mateřské a rodičovské dovolené, aby to bylo pro všechny únosné?

Mějte plán ještě před založením rodiny

Většina finančních poradců radí mladým párům, které přemýšlí o založení rodiny, aby si svůj postup co nejlépe promysleli. Aby si v ideálním případě dokázali odkládat dostatečný kapitál bokem do finanční rezervy, případně si rovnou vzali hypoteční úvěr a teprve potom se pouštěli do založení rodiny.

S nástupem na mateřskou se totiž většinou z části ztrácí druhý příjem rodiny, protože výše státního příspěvku nemůže plně nahradit výdělečnou osobu. Proto, pokud partneři žádají o půjčku nebo hypotéku, musí banky počítat pouze s jedním příjmem a opravdu pro žadatele může být těžké na hypotéku vůbec dosáhnou.

I proto je dobré už před založením rodiny myslet na vytvoření dostatečné finanční rezervy, která vás ochrání nejen v případě, kdy nastoupíte na rodičovskou dovolenou a musíte pravidelně splácet své dluhy. Dává vám i jistotu, že se nemusíte více zadlužit v případě neočekávaných větších výdajů.

Hypoteční úvěry se většinou uzavírají na 30 let a díky tomu nabízejí nejvýhodnější rozložení půjček. I z toho důvodu si dopředu nachystejte finanční polštář, který vám v době propadu příjmů pomůže. Skoro s jistotou k němu za tak dlouhou dobu dojde.

Půjčku i dítě už máme, ale nevycházíme

Do jiné situace se dostávají s příchodem potomka ti, kteří již půjčky pravidelně splácí. Mohli bychom říct, že se pro ně do určité míry nic nemění. Výše pravidelných splátek zůstává stejná. Proto, dokud půjčkám běží fixace a pravidelně je splácíte, nemusíte se ze strany věřitelů ničeho obávat.

Jenže co naplat. S každým dítětem zároveň rostou finanční náklady – od pořízení první výbavy, přes školkovné, kroužky nebo i samotné požadavky na bydlení a vlastní prostory. A co teprve, pokud jsou děti jedlíci a rodina nejvíc pocítí rostoucí náklady na jídlo.

Ne vždy se nám podaří dopředu rodinu naplánovat a někdy nás miminko překvapí v okamžiku, kdy ho nejmíň čekáme a nemáme v ten daný moment nastřádané dostatečné rezervy. Měli byste vědět, kde v danou chvíli hledat pomoc. Jednou z možností, kterou můžete zvážit, je i nebankovní půjčka. Jen si dopředu promyslete všechny její výhody i nevýhody.

Čas začít omezovat výdaje

Na prvním místě je dobré důkladně projít svůj rozpočet. Sepsat si a propočítat, kolik jsou vaše nutné výdaje, které nemůžeme ovlivnit a se kterými musíme počítat děj se co děj. Teprve potom začněte počítat, kolik vám zůstává na stravu a běžné výdaje.

Díky tomuto kroku se dokážete nejen zamyslet nad tím, jak moc utrácíte, ale taky se podívat, kde máte ty pomyslné černé díry, ve kterých vám peníze mizí.

Přemýšlet můžete i nad refinancováním svých půjček a jejich konsolidací. Takovým krokem sjednotíte všechny půjčky do jednoho úvěru a nastavíte si splátku, která pro vás bude snesitelná.

Rozhodně se v tomto období vyhýbejte dalším půjčkám, které byste nebyli schopní splácet. Především, pokud nemáte dostatečné příjmy na ty, které už máte. Dluhová spirála je velkou hrozbou, ze které je velmi těžké se dostat. Ne zrovna náhodou jsou nejčastějšími klienty dluhových poraden ti, kteří zůstali na péči o děti sami (samoživitelé) a rodiny s malými dětmi.

Snažte se o navýšení svých příjmů

Většinou je na místě přemýšlet, jestli není možné nějakým způsobem navýšit vlastní příjmy. Ať už díky změně pracovních povinností, vykonávání nějakých úkolů navíc nebo úplnou změnou zaměstnání výdělečné osoby.

Pokud patříte mezi ty, kteří se nebojí výzvy, můžete přemýšlet nad dalším přivýdělkem i v průběhu své rodičovské dovolené. Všichni víme, jak moc náročná je toto otázka. Práce z domova ale rozhodně je variantou, jak si v době krize polepšit. V posledních letech se čím dál víc ukazují možnosti, jež přihrávají do karet maminkám, které chtějí do rodinného rozpočtu něčím přispět a potřebují další vlastní rozvoj.

Není to v naší společnosti ještě tak úplně běžné a někdy je potřeba překonat běžné předsudky svého okolí. Začínají se ale vytvářet prostory, které umožňují hlídání dětí v době, kdy je potřeba, aby maminka pracovala. Záleží však především na odhodlanosti, povaze a vůli, aby to celá rodina společně zvládla. Mnoho žen se kvůli nedostatečné podpoře musí spokojit s prací po večerech nebo nocích, kdy děti spí.

Varianty, pokud se navýšit příjem nedaří

  • Naučte se dobrým základům v kuchyni. Nebojte se začít vařit a chystat si jídlo i do krabiček do práce. Budete mít přehled o tom, jak kvalitně se stravujete, ale také se vyvarujete dalších útrat na obědech.Zároveň se snažte vařit pouze množství, které opravdu potřebujete – bude pro vás jednodušší se vyhýbat zbytkům a vyhazování zkaženého jídla.Dobrou pomůckou jsou také jídelníčky a nákupy podle seznamu.
  • Čas strávený v domácnosti většinou není jen o péčí o dítě. Díky tomu můžete protřídit svou domácnost a rozprodat věci, které nepotřebujete. Nejen že budete mít pocit většího pořádku, ale také můžete alespoň o něco navýšit svůj příjem.
  • Stejně tak je tomu i s oblečením, které potřebujete na své ratolesti. Ne vždy je nutné všechny kousky skladovat. Proto je nabídněte dál a vydělané peníze zas můžete investovat do oblečení v další velikosti. Zároveň si dobře promyslete své potřeby a podle toho i své nákupy.
  • Hlídejte si příspěvky ze strany státu, naučte se využívat výhody svých členských účtů a bonusových programů. Ruku na srdce, kdo opravdu dokáže využít všechny příspěvky, které nabízí vaše zdravotní pojišťovna?
  • Další možnosti pomoci můžete také najít na stránkách https://razdvapujcka.cz/pujcka-online.
Předchozí článek

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper