Pondělí, 17 června, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ByznysFrancouzská ekonomika vzrostla ve 3. kvartálu o 3 %, nejvíc za poslední...

Francouzská ekonomika vzrostla ve 3. kvartálu o 3 %, nejvíc za poslední rok

Francouzská ekonomika zaznamenala ve 3. čtvrtletí nečekaně výrazné zrychlení růstu, jehož tempo dosáhlo ročního maxima. Poukázaly na to v pátek zveřejněné předběžné údaje francouzského statistického úřadu INSEE.

Jak INSEE informoval, hrubý domácí produkt (HDP) Francie vzrostl ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 3 % po 1,3procentním růstu v předchozím čtvrtletí. Je to nejvyšší tempo růstu od 3. čtvrtletí minulého roku, přičemž HDP se již téměř vrátil na předkrizovou úroveň.

Výsledek zároveň výrazně překonal očekávání analytiků, kteří počítali s růstem o 2,1 %. Za celý rok 2021 odhaduje INSEE růst francouzské ekonomiky na úrovni 6,25 %.

K nečekaně výraznějšímu růstu hospodářství ve 3. kvartálu přispěly výdaje spotřebitelů, vlády i export. Výdaje domácností se zvýšily o 5 %, vládní výdaje o 3 % a růst exportu dosáhl 2,3 %. I dovoz vzrostl, růst však činil pouze 0,1 %.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire označil vývoj ekonomiky ve 3. čtvrtletí za „mimořádný“. Jak dodal, údaje naznačují, že ekonomika jde správným směrem.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper