Pátek, 28 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyJAK nakopnout SPALOVÁNÍ? Čím rychlejší je váš metabolismus, tím snadnější je zbavit...

JAK nakopnout SPALOVÁNÍ? Čím rychlejší je váš metabolismus, tím snadnější je zbavit se nežádoucího tělesného tuku.

Nastartovat látkovou přeměnu lze samozřejmě pohybem, pomoci však dokáží i běžné potraviny. Jaké to jsou? Zeptali jsme se výživové poradkyně.

POTRAVINY BOHATÉ NA PROTEINY
Vajíčka, maso, ryby, mléčné výrobky či dokonce ořechy dokáží zrychlit náš metabolismus až na několik hodin. Jak to dokážou? Vyžadují od našeho těla, aby spotřebovalo více energie na jejich trávení. Výzkumy ukazují, že potraviny bohaté na bílkoviny zvyšují metabolickou rychlost, a to až o 15 až 30 procent. Nutričně vyvážená dieta bohatá právě na bílkoviny, tedy také zrychluje metabolismus, a proto dochází ke hubnutí – pomáhá zároveň udržovat svalovou hmotu. Při hubnutí jsou vhodné například nutričně vyvážené potraviny NutriFood, které obsahují vysoký podíl bílkovin a nízký podíl sacharidů – i proto jsou určeny k udržování hmotnosti, nebo redukci.

LUŠTĚNINY – SYTÉ A VÝŽIVNÉ
Luštěniny, jako fazole, hrášek, čočka, bob, cizrna či sója – jsou bohatým zdrojem rostlinných bílkovin, škrobu, vlákniny, esenciálních mastných kyselin, vitamínů skupiny B, E a minerálních látek, jako vápník, fosfor, draslík a železo. Právě díky bohatou zastoupení bílkovin a sacharidů mají vysokou energetickou hodnotu. Jsou důležitým zdrojem energie při zvýšené fyzické námaze. Podstatné jsou zejména při stavbě chrupavek, kostí a svalstva. Luštěniny mají nízký glykemický index, a proto se využívají při různých dietách. Je však třeba si ale uvědomit, že se musí tepelně upravit.

KÁVA A ČAJ
Věděli jste, že lidé, kteří zkonzumují alespoň 270mg kofeinu – což je přibližně 2 šálky kávy – spalují nejvíce kalorií denně? Kromě toho kofein dokáže pomoci při přeměně tuku na energii. Pokud mluvíme o čaji, kombinace kofeinu a katechinů může fungovat jako urychlovač metabolismu. Zejména zelený čaj nebo čaj z Moringy olejodarnej nejen detoxikuje organismus, ale i zrychluje metabolismus. Věděli jste přitom, Moringa olejodarná se označuje také jako zázračný strom života? Původ stromu je z oblasti Himálaje v severozápadní Indii, kde se pěstuje již přes 5000 let. Obsahuje až 90 živin, 46 antioxidantů, 18 aminokyselin a vysoký podíl vlákniny. Je dosud vůbec nejbohatší rostlinou na živiny. Nabízí organismu vše potřebné a v dokonalé rovnováze. Navíc získáváte potřebnou dávku vitaminů a minerálů, které příznivě působí na metabolismus a pomáhají chránit před onemocněními.

VODA
Pití dostatečného množství studené vody je skvělý způsob, jak zajistit hydrataci. Pitím vody je možné dočasně i zrychlit metabolismus, a to o 24 až 30 procent. Částečně je to způsobeno tím, že tělo spotřebovává kalorie při ohřívání vody na tělesnou teplotu.

TIP nutričních poradkyně NUTRI FOOD PLAN – Mgr. Lucie Vyskočilova, MBA
Váha může jít dolů: Nevymlouvejte se na věk

Náš věk by výsledek BMI neměl ovlivňovat. Křivka přirozeného vývoje hmotnosti sice stoupá, neboť metabolismus se zpomaluje, ale kilogramy nemohou stoupnout natolik, abyste nevešli do kategorie normální hmotnosti. Nadváha či obezita není v pořádku v žádném věku. Přestože ženy mají větší potřebu řešit svůj vzhled, věk a kila navíc při shazování kil navíc mají menší disciplinovanost. Mužům zase déle trvá než se odhodlají, ale pak už přesně dodržují pokyny.

Mají i další velkou výhodu. Díky většímu podílu a rychlejšímu metabolismu se jim shazují kilogramy snadněji a rychleji než ženám. „Rychlost metabolismu je částečně poháněna podílem svalstva v těle, jehož mají muži přirozeně více než ženy, a naopak, ženy mají přirozeně více v těle tuku,“ vysvětluje výživová poradkyně Mgr. Lucie Vyskočilová, MBA. O to spíš bychom svou nadváhu neměli omlouvat geny, zdravotním problémy či věkem. A zejména se nevzdávat!

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper