Úterý, 24 ledna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinanceKavárny během okénkovém prodeji nedokážou přežít

Kavárny během okénkovém prodeji nedokážou přežít

Opatření platná pro okresy v takzvané černé barvě COVID automatu, kterými se aktuálně řídí provozy v Michalovském okrese, jsou pro kavárny likvidační. Prodej samotné kávy dokáže i bez omezení pokrýt jen malou část provozních nákladů. Za přetrvávající situace, kdy podniky nebudou moci otevřít ani pro plně očkované osoby, jsou ohrožena i pracovní místa.

„Denní prodej kávy neumí pokrýt ani pětinu nákladů na prostor a energie,“ přiblížil pro TASR majitel Friends‘ café bar Radko Pokoželec s tím, že prodej kávy přes okénko za současné pomoci státu je „likvidační situace“. Několik kavárny proto od přechodu okresu do černé barvy své provozy zcela zavřelo.

„Spoléháme se na to, že po svátcích nám umožní otevřít alespoň pro očkované, abychom fungovali,“ vyjádřil názor několika oslovených majitel U baristy Miroslav Škorvánek s tím, že jelikož je jeho personál očkován, provoz i očkování zákazníci by pak mohli pocítit „státem“ slibovanou svobodu“. Podle jeho názoru by se takovým rozhodnutím zároveň podpořila samotná očkovanost.

Státní pomoc majitelům kaváren v aktuální situaci chybí. „Uvítal bych pomoc na zaměstnance, hned od začátku 100procentní proplacení mzdových nákladů, ale is odvody, to by velmi pomohlo, pokud nemáme propouštět a určitě snížení DPH,“ uvedl Škorvánek. Majitel kavárny A kafé, která je od pondělí zcela zavřená, vidí vhodnou pomoc od státu v příspěvcích na nájemné. Pokud se nastavení státní podpory, respektive protipandemických opatření v blízké budoucnosti nezmění, několik kavárny bude muset přistoupit k propouštění svých zaměstnanců.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper