Úterý, 18 června, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinanceKaprů bude na Vánoce dostatek

Kaprů bude na Vánoce dostatek

Chovatele kaprů na Iňačovských rybnících v okrese Michalovce potrápili i letos rybožraví ptáci. Přesto by produkce ryb ze 450 hektarů vodních ploch měla na zásobování předvánočního trhu postačovat. Jak se pro TASR vyjádřil vedoucí chovného střediska Peter Alexovič, cena vánočního kapra bude oproti loňsku pravděpodobně vyšší.

„Značně nám (kormorány, pozn. TASR) zlikvidovali nižší kategorie ryb, a tím pádem jsme nižší s produkcí násady do příštího roku,“ přiblížil Alexovič největší problém chovatelů v Iňačovce s tím, že loni přišlo takto středisko o téměř 70% produkce. Letos se díky příznivému jaru dařilo zejména jednoleté rybě, i tržné však bude dostatek. „Počítáme s menší poptávkou, s menšími objednávkami. Každým rokem je to nižší, tradice než kdyby ustupovala,“ ozřejmil s tím, že kaprům na vánočních stolech pomalu začíná konkurovat pstruh, losos či sumeček africký.

O lovené ryby je aktuálně výrazný zájem ze strany rybářů. „Momentálně, co máme poznatky, neobvykle vysokou cenu mají Maďaři a Češi,“ ozřejmil Alexovič. Dražší mají být jak násadové, tak tržné ryby. Vedoucí střediska proto na základě situace v sousedních státech předpokládá, že konečný zákazník si za vánoční rybu připlatí i na Slovensku.

Na Iňačovských rybnících začaly s výlovem násadových ryb v polovině září, ryby končící na vánočních stolech zde loví od začátku října do poloviny listopadu. Tržní ryby plánují letos vylovit přibližně 100 tun.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper